ANKETA

Hlasuj


Náklad na motorce

Přepravovat náklad na motorce není tak úplně jednoduchá věc. Existují sice sajdkáry a přídavné vozíky, do kterých se dá náklad bez problému naložit, ale pokud takový vozík nemáte nebo nejde k vaší motorce připojit, musíte se rozhodnout pro jiný způsob efektivní přepravy. Rozhodně zapomeňte na přístup některých, zvláště starších, příležitostných motoristů, kteří s oblibou vozí nákup nebo cokoli jiného na řidítkách. Pokud převážíte různé věci častěji, vyplatí se vybrat ze široké nabídky zavazadlových systémů.

Riksa

 

 

Nejčastější jsou:

Kufry na nosičích :

+ na všechny typu motocyklů
+ pevná konstrukce – náklad je chráněn
+ zamykatelné
- oproti jiným systémům o něco vyšší cena
- nutnost montáže nosiče

Látkové tašky :

+ snadné přidělání a sundání z motocyklu
- jsou bez konstrukce –> narozeninový dort v nich bez újmy nepřevezete

Taška na nádrž :

+ příznivá poloha vůči těžišti motocyklu
+ lze v ní přepravovat i těžší věci
+ většina tašek má vrchní fólii pod kterou lze umístit např. mapu
- zhoršuje výhled na budíky
- některým (zvláště těm menším) řidičům může překážet při řízení

Existují i jiné varianty zavazadlových systémů, jde o to si jen umět vybrat. Všechny mají ale jedno společné: zásadním způsobem mění jízdní vlastnosti a těžiště motocyklu. Proto už při nakládání věcí do nosičů se snažte tento vliv snižovat jejich vhodným uspořádáním (např. v kufrech nesmí nic létat ze strany na stranu apod.) a rovnoměrným rozložením váhy (vlastníte-li postranní tašky, měli by být obě stejně zatížené). Jestliže převoz věcí sem a tam není váš koníček, ale pouze jednorázová záležitost, většinou asi padne rozhodnutí na batoh na záda nebo na připevnění nákladu k motocyklu. Batoh na zádech je poměrně elegantní řešení pokud nenarušuje minimálně jednu z následujících zásad:

  • batoh nesmí být moc těžký, protože svoji polohou výrazně mění těžiště stroje a unavuje záda, tím snižuje pozornost jeho nositele
  • nesmí bránit v ovládání motorky
  • nikdy nesmí obsahovat skleněné lahve a předměty, které by vás v případě pádu mohly poranit

Další možností je připevnit náklad k motorce. Učiňte tak s maximální pečlivostí, aby se náklad během jízdy neuvolnil. Pravidla o těžišti a rozložení váhy platí samozřejmě také a pozor si dávejte i na příliš dlouhé provázky a poutka – mohou se za jízdy o něco zachytit.